O autorze
Jak będzie wyglądało życie trzeciej generacji? Czy stawimy czoła największym wyzwaniom cywilizacyjnym: rosnącej liczbie ludności na świecie, starzeniu się społeczeństw i potrzebie bardziej wydajnego, zrównoważonego korzystania z zasobów naturalnych?

#Życie 3.0 to blog firmy Bayer, w którym mówimy o tym, jak nauka otwiera drogę do lepszego życia.

„Science For A Better Life” - życie może być lepsze.

Profilaktyka w wirtualu, zdrowie w realu – startupy rewolucjonizują rynek usług medycznych

Fot. Bayer
Co by było, gdyby... Od tego prostego zdania zaczyna się historia większości startupów. Pewnego dnia Mark Zuckerberg pomyślał, co by było gdyby wszyscy znajomi znajdowali się w zasięgu kilku kliknięć. Podobnie pytanie zadali sobie Travis Kalanick i Garrett Camp – twórcy aplikacji Uber zastanawiając się, o ile łatwiejsze byłoby poszukiwanie taksówek, gdybyśmy nie byli w tej kwestii zdani na łaskę korporacyjnej centrali. Inwencja startupowców nie ogranicza się dzisiaj tylko do ułatwiania nam życia – wielu z nich myśli o tym, jak je chronić i poprawić jego jakość, a dzięki programom grantowym takim jak Grants4Apps, urzeczywistnienie ich wizji to dzisiaj kwestia nie lat, a miesięcy.

Co by było, gdybyśmy oddychali lepiej?

Jak czytamy na stronie twórców aplikacji Sendinaden, codziennie wykonujemy od 15 do 25 tysięcy wdechów i wydechów. I choć pod względem ilościowym z pewnością bije na głowę prawie wszystkie nasze codzienne aktywności, do oddychania przywiązujemy zaskakująco małą wagę. Jak się okazuje – z dużą szkodą dla zdrowia. „Oddychając zbyt płytko lub zbyt szybko tracimy zapasy energii, gorzej śpimy, wolniej podejmujemy trafne decyzje (…) Oddychanie i stres to naczynia połączone. Stres utrudnia oddychanie, co ma bezpośrednie przełożenie na nasz ogólny stan zdrowia” - piszą twórcy Sendinaden i proponują rozwiązanie: specjalną maskę, która w połączeniu z dedykowaną aplikacją uczy nas lepiej oddychać. Dane, na temat tego, jak często i jak głęboko oddychamy, zbierane w czasie rzeczywistym, wyświetlane są na ekranie smartfona i analizowane. Użytkownik otrzymuje następnie informację zwrotną – wytyczne, jak oddychać bardziej efektywnie i przede wszystkim – zdrowiej.

Co by było, gdyby poziom witamin mieć w małym palcu?

Ewentualnie – wskazującym, bo właśnie na podstawie próbki krwi popranej z palca, twórcy urządzenia o nazwie Vitameter pozwolą nam samodzielnie analizować poziom witamin w organizmie. „Chcemy, aby wszyscy ludzie zrozumieli, jaki wpływ ma styl życia na najbardziej fundamentalną kwestię zdrowotną – biochemię krwi” – czytamy na stronie Vitameter. Szacuje się, że skali globalnej na niedobory witamin cierpi 40 mln osób starszych, 7,3 mln wegetarian i 9 mln kobiet w ciąży, a to dopiero wierzchołek góry lodowej. Myślisz, że ten problem cię nie dotyczy? Przeanalizuj więc rzetelnie swoje nawyki żywieniowe i styl życia, a potem raz jeszcze zastanów się nad odpowiedzią. Z pomocą Vitameter nie trzeba będzie spekulować – w kilka minut otrzymasz informację, zasoby których witamin mógłbyś aktualnie uzupełnić.

Co by było, gdyby domowa apteczka mieściła się w smartfonie?

O istnieniu związku pomiędzy systematycznością przyjmowania leków i ich działaniem każdy z nas wie, ale tylko ci, którzy muszą zażywać kilka tabletek dziennie zdają sobie sprawę, jak problematyczne bywa to zadanie. Specjalnie z myślą o nich powstał MediKeep – aplikacja, która nie pozwoli zapomnieć o kolejnej dawce leku czy suplementu, ale dodatkowo poinformuje użytkownika, kiedy upływa termin ważności zalegających w szafce medykamentów. Skąd nasz smartfon wie, jakie leki kupujemy? Trzeba mu to powiedzieć i najlepiej jeszcze w aptece, zeskanować kody kreskowe zakupionych opakowań. Jak zapowiadają twórcy MediKeep, kolejną wdrażaną funkcjonalnością będzie informowanie użytkowników, które z posiadanych przez nich leków nie mogą być przyjmowane równocześnie.


Twoja kolej – zastanów się i weź udział w Grants4Apps

Jeśli czytając o powyższych wynalazkach w twojej głowie zamigotała „pomysłowa” żarówka, masz szansę sprawić, żeby zaświeciła pełnym blaskiem. Aplikuj o grant na rozwój własnego startupu z obszaru zdrowia i nowych technologii w programie Akcelerator Grants4Apps organizowanym przez firmę Bayer. Z nadesłanych zgłoszeń eksperci wyłonią 5 pomysłów o największym potencjale. Każdy ze startupów otrzyma wsparcie finansowe w wysokości do 50,000 euro i możliwość pracy w kampusie Bayer w Berlinie. Przez trzy i pół miesiąca (od sierpnia do grudnia 2016 roku) twórcy najbardziej innowacyjnych pomysłów będą tam pracować nad rozwojem projektów i modeli biznesowych. Dokładnie tak było w przypadku inicjatyw opisanych powyżej, jednych z najlepszych projektów poprzedniej edycji Grants4Apps.

Chęć uczestnictwa w tegorocznej edycji programu wraz z krótkim opisem pomysłu należy zgłosić na adres: innov@bayer.com do 15 maja 2016 roku. Co by było, gdybyś wygrał? Pomyśl!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie