O autorze
Jak będzie wyglądało życie trzeciej generacji? Czy stawimy czoła największym wyzwaniom cywilizacyjnym: rosnącej liczbie ludności na świecie, starzeniu się społeczeństw i potrzebie bardziej wydajnego, zrównoważonego korzystania z zasobów naturalnych?

#Życie 3.0 to blog firmy Bayer, w którym mówimy o tym, jak nauka otwiera drogę do lepszego życia.

„Science For A Better Life” - życie może być lepsze.

Masz psa? To masz też niesamowite szczęście i pewnie nawet o tym nie wiesz

Fot. materiały prasowe / Bayer
14 tysięcy - tyle lat znajomości z powodzeniem powinno wystarczyć, aby dobrze poznać swojego kompana. I choć właśnie mniej więcej tyle czasu trwa przyjaźń psa z człowiekiem, mało kto z nas tak naprawdę wie i tak naprawdę docenia korzyści, jakie z tego tytułu dla nas płyną. Obchodzony 1. lipca w Polsce Dzień Psa to dobry moment, aby nadrobić zaległości.

Pies ratuje życie

I nie mówimy tu tylko o sytuacjach ekstremalnych, w których bernardyn z dyndającą na szyi beczułką odkopuje jakiegoś nieszczęśnika spod śniegu. Dusza ratownika drzemie w każdym burku i nawet jeśli na co dzień twój pupil na widok nieznajomych chowa się pod kanapę, a spotykając rowerzystę zamienia się w wiewiórkę, usiłując wdrapać się na najbliższe drzewo - nie daj się zwieść. Psy mają bowiem niesamowitą zdolność wyczuwania chorób. Jeśli właściciel choruje na przykład na cukrzycę, jego pupil może przewidzieć, kiedy u jego “pana” czy “pani” zbliża się hipoglikemia. Wszystko dlatego, że spadek poziomu cukru wiąże się ze zmianą zapachu z ust. Na podobnej zasadzie psy potrafią również wyczuwać niektóre postaci nowotworów.

Pies dba o twoje zdrowie

Tak, zgadza się - codzienne rundki wokół parku zdecydowanie mają wpływ na poprawę kondycji. Ogólne samopoczucie to jednak nie wszystko. Fakt, że osoby mieszkające pod jednym dachem z psami cieszą się lepszym zdrowiem został potwierdzony naukowo. Z przeprowadzonych w Australii badań wynika, że właściciele zwierzaków mają znacznie niższe skurczowe ciśnienie krwi i poziom trójglicerydów niż osoby nie posiadające zwierząt. Obserwacja ta prowadzi do prostego wniosku: posiadacze zwierząt rzadziej zapadają na choroby serca i układu krążenia.
Pies nie pozwoli ci się zestarzeć

Oczywiście, jeśli bardzo będziesz chciał zamienić się w nieustannie marudzącego starego tetryka, malutki słodki szczeniaczek ci w tym nie przeszkodzi. Ale wiedz, że będzie próbował. Badania dowodzą, że osoby starsze opiekujące się zwierzętami żyją dłużej i są pogodniejsze. Pies pomaga przełamywać bariery społeczne, co wie chyba każdy, kto kiedykolwiek wyprowadzał “burka” na spacer. Pomijając fakt, że z reguły nie można opędzić się wtedy od “głaskaczy” w każdym wieku, to zdarza się również nawiązywać prawdziwe “spacerowe” przyjaźnie - zarówno psie, jak i ludzkie.


Pies sprawia, że jesteś lepszym człowiekiem

Lepszym pod każdym względem - nie tylko dla innych, ale również dla siebie. Udowodniono, że właściciele czworonogów rzadziej zapadają na choroby psychiczne i ogólnie mniej się stresują. Zauważono, że przy swoich ulubieńcach ludzie zmieniają tonację głosu, mają bardziej przyjazny wyraz twarzy, rozluźniają mięśnie, częściej się uśmiechają i spokojniej zachowują. Dodając do tego wspomniane wcześniej korzyści, zamiast wydawać fortunę na zajęcia z panowania nad stresem, może warto zastanowić się, nad nawiązaniem znajomości z jakimś przebywającym w schronisku kundelkiem?