O autorze
Jak będzie wyglądało życie trzeciej generacji? Czy stawimy czoła największym wyzwaniom cywilizacyjnym: rosnącej liczbie ludności na świecie, starzeniu się społeczeństw i potrzebie bardziej wydajnego, zrównoważonego korzystania z zasobów naturalnych?

#Życie 3.0 to blog firmy Bayer, w którym mówimy o tym, jak nauka otwiera drogę do lepszego życia.

„Science For A Better Life” - życie może być lepsze.

Wrażliwość nie zawsze jest dobra. Nadwrażliwe jelito potrafi zatruć życie

Chorzy na zespół jelita nadwrażliwego cierpią z powodu biegunek lub zaparć.
Chorzy na zespół jelita nadwrażliwego cierpią z powodu biegunek lub zaparć. Materiały prasowe
Chodzą od lekarza do lekarza czasami przez wiele miesięcy. Wykonują wiele badań przewodu pokarmowego, czasami dość inwazyjnych, których wyniki są prawidłowe. Codziennie cierpią - boli ich brzuch, mają wzdęcia, biegunki albo zaparcia, trudno im normalnie funkcjonować. Ci chorzy nie są hipochondrykami, cierpią na czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego - dyspepsję czynnościową lub zespół jelita nadwrażliwego.

Dyspepsja czynnościowa oraz zespół jelita nadwrażliwego to dwie najczęstsze choroby czynnościowe układu pokarmowego. Częstość występowania jednej i drugiej choroby są w populacjach europejskich podobne - są zmorą od 10 do 20 proc. ludzi.

Obie choroby są najczęściej diagnozowanymi zespołami objawów ze strony przewodu pokarmowego, a także przyczyną największej ilości wizyt u lekarzy pierwszego kontaktu i  skierowań na hospitalizację w  oddziałach gastroenterologicznych.

To nie są hipochondrycy
Przyczyny tych chorób nie są do końca znane. Jednak wpływ na ich wystąpienie może mieć stres, zaburzenia lękowe i depresyjne, zaburzenia jelitowej flory bakteryjnej a także infekcje przewodu pokarmowego. Zespół jelita nadwrażliwego często występuje „rodzinnie” stąd podejrzewa się, że choroba może mieć również podłoże genetyczne.W przypadku dyspepsji czynnościowej podkreśla się także rolę infekcji Helicobacter pylori.

Choć tak wiele osób choruje zarówno na dyspepsję czynnościową jak i na zespół jelita nadwrażliwego ich problemy są niezbyt poważnie traktowane przez lekarzy. Pacjenci czasem są „szufladkowani” jako ci, którzy wyolbrzymiają swoje dolegliwości a ich choroba traktowana jest jako niegroźna, więc i nie warto się nią zajmować „na poważnie”.

To oczywiście duży błąd, ponieważ choroba jest przewlekła, pacjenci cierpią latami a ich jakość życia jest mocno obniżona. Wystarczy wspomnieć o chorych na biegunkową postać zespołu jelita nadwrażliwego. Oni miesiącami mają biegunki, bóle brzucha o wzdęciach nie wspominając. Mimo, że nie jest to choroba, która zagraża życiu, to łatwo wyobrazić sobie, że praca czy życie towarzyskie stają się wyzwaniem, czasami trudnym do pokonania. Chorzy zapominają jak to jest nie myśleć o swoim przewodzie pokarmowym i jego działaniu. Szybciej zauważają, że nie boli ich brzuch, niż zwrócą uwagę na ból brzucha, bo ten towarzyszy im permanentnie.


To wszystko sprawia, że chorzy szukają poważnych przyczyny swoich dolegliwości. Przeprowadzają w tym celu bardzo wnikliwą diagnostykę przewodu pokarmowego, obawiając się, że ich problem jest poważniejszy niż np. zespół jelita nadwrażliwego. Często szukają uparcie innych niż czynnościowe, przyczyn swoich dolegliwości. Powód bywa prozaiczny - chcą by w końcu lekarz potraktował ich poważnie i wyleczył. Niestety dyspepsja czynnościowa i zespół jelita nadwrażliwego to choroby przewlekłe. Można skutecznie łagodzić ich objawy, natomiast wyleczenie raczej nie jest możliwe.

Coś więcej niż ból brzucha
Dyspepsja czynnościowa charakteryzuje się występowaniem więcej niż jednej z następujących dolegliwości: poposiłkowego uczucia pełności, wczesnego uczucia sytości, bólu i/lub uczucia pieczenia w nadbrzuszu. Objawy mają charakter przewlekły – trwają co najmniej 3 miesiące.

Natomiast zespół jelita nadwrażliwego charakteryzuje się przede wszystkim bólami brzucha oraz dyskomfortem związanym ze zmianą rytmu wypróżnień – częstością i  konsystencją oddawanego stolca. Zaparciom i/lub biegunkom towarzyszą bóle brzucha, narastające zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wieczornych, ustępują po wypróżnieniu. Pacjenci uskarżają się również na wzdęcia, zmianę wyglądu stolca, parcie na stolec, uczucie niepełnego wypróżnienia oraz wydalanie śluzu.
Zespół nadwrażliwego jelita można rozpoznać, gdy występuje ból lub dyskomfort (czyli przewlekłe odczucie nie określane jako ból) w jamie brzusznej, trwający co najmniej trzy dni w miesiącu, przez ostatnie trzy miesiące i towarzyszą mu co najmniej dwa z trzech poniższych objawów: zmniejszenie/ustąpienie dolegliwości po wypróżnieniu, początek objawów związany ze zmianą częstości wypróżnień, początek dolegliwości wiążący się ze zmianą wyglądu stolca.

Chorzy z dyspepsją czynnościową jak i z zespołem nadwrażliwego jelita mają też inne, pozajelitowe objawy choroby, najczęściej związane z  nadwrażliwością trzewną. One również bywają bardzo uciążliwe dla chorych. Mogą pojawiać się takie dolegliwości jak: bóle mięśni, bóle pleców i głowy, przewlekłe zmęczenie, ospałość, zaburzenia snu, nocne oddawanie moczu, dyspareunia, zespół stresu pourazowego. Chorzy z zaburzeniami czynnościowymi częściej cierpią na na fibromialgię, zaburzenia miesiączkowania, nadciśnienie tętnicze czy chorobę lokomocyjną.

Trzeba wykluczyć inne choroby
Oczywiście w sytuacjach kiedy do objawów typowych dla zespołu jelita nadwrażliwego lub dyspepsji czynnościowej dołączają inne niepokojące symptomy, lekarz powinien choremu zlecić dodatkowe badania. Objawy, które powinny go do tego skłonić to: gorączka, utrata masy ciała, niedokrwistość, krwawienie z odbytnicy, występowanie objawów w nocy. Dodatkowe badania chory powinien przejść również jeśli niedawno był leczony antybiotykami, ma pozytywny wywiad rodzinny w kierunku nowotworów żołądka/jelita grubego a także jeśli ma więcej niż 50 lat.

Badania pozwolą wykluczyć takie choroby jak: nowotwory, celiakia, choroby zapalne jelit, choroba Whipple’a, alergia pokarmowa, robaczyca, giardioza, postać brzuszna porfirii, niewydolność krążenia trzewnego, endometrioza (u młodych kobiet), nadczynność lub niedoczynność tarczycy.

Czy istnieje skuteczny lek?
Ponieważ dyspepsja czynnościowa i zespół nadwrażliwego jelita bywają trudne do leczenia, chorzy zmęczeni terapią sięgają po suplementy diety reklamowane w prasie i telewizji. Niestety często jest to ślepa uliczka.

W przypadku obu zaburzeń należy sięgnąć po sprawdzone metody leczenia oparte o leki. W Polsce dostępne są już produkty lecznicze bez recepty ze wskazaniami do leczenie zespołu jelita nadwrażliwego, czy dyspepsji czynnościowej.

W aptece znajdziemy m.in. Iberogast. Jest to niemiecki lek pochodzenia naturalnego stosowany już od ponad 55 lat. Preparat zawiera 9 wyciągów roślin leczniczych i posiada wskazania do leczenia obu zespołów. Jego skuteczność potwierdzają badania kliniczne z udziałem 7 tys. pacjentów.

Dieta ma znaczenie
Nie bez znaczenia w leczeniu wspomnianych chorób jest też stosowanie diety. Nie ma jednej dla wszystkich chorych. Zalecenia żywieniowe są tworzone przez lekarza dla konkretnego chorego. Jednak zwykle ulgę przynosi powstrzymanie się od jedzenia produktów wzdymających, takich jak rośliny strączkowe, cebula, kapusta, papryka i czosnek.

Warto też wykluczyć tłuste jedzenie a szczególnie tłuste wędliny a także tłustą wieprzowinę i wołowinę, mięso gęsi i kaczki. Poprawę samopoczucia przynosi też rezygnacja z picia mocnej kawy i herbaty, a także napojów gazowanych, szczególnie tych zawierających sorbitol i fruktozę. Należy też wystrzegać się alkoholu, który wpływa drażniąco na przewód pokarmowy. Jeśli chory nie toleruje laktozy to powinien dodatkowo zrezygnować z mleka na rzecz jogurtu i kefiru, które zawierają dużo mniej laktozy niż nieprzetworzone mleko.


SIL

Iberogast®, płyn doustny, produkt ziołowy. Wskazania: leczenie zaburzeń czynnościowych związanych z motoryką przewodu pokarmowego, takich jak podrażnienia żołądka czy zespół jelita drażliwego (włączając w to dolegliwości skurczowe jamy brzusznej i jelit). Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku. Dzieci poniżej 6 lat. Podmiot odpowiedzialny: Bayer Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 158, 02-326 Warszawa. Pozwolenie nr 10487 wydane przez Prezesa URPLWMiPB. V3/03.2015/LR.


Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

L.PL.COM.08.2016.4126