O autorze
Jak będzie wyglądało życie trzeciej generacji? Czy stawimy czoła największym wyzwaniom cywilizacyjnym: rosnącej liczbie ludności na świecie, starzeniu się społeczeństw i potrzebie bardziej wydajnego, zrównoważonego korzystania z zasobów naturalnych?

#Życie 3.0 to blog firmy Bayer, w którym mówimy o tym, jak nauka otwiera drogę do lepszego życia.

„Science For A Better Life” - życie może być lepsze.

Zdarza ci się zapomnieć o pigułce? Wiemy dlaczego i mamy na to sposób

Fot. Bayer
Z tyłu głowy. Na końcu języka. To właśnie tam zwykle czai się to coś, co “jest na rzeczy”. O czymś zapomniałaś, to pewne. Komórka jest, portfel jest, klucze są, czyli przynajmniej nie będziesz marzła na wycieraczce, ani głodowała. Ulga, ale tylko częściowa, bo głupie “wiem, że czegoś nie zrobiłam” dalej wierci dziurę w głowie. Pod koniec dnia zaczynasz kartkować kalendarz – pewnie zapomniałaś o czyichś urodzinach, ale będzie afera… Zaraz. Urodziny – coś dzwoni. Może urodziny mamy? Niee… to nie to. Czyjegoś dziecka…? Klik, klik, słowo klucz uruchomiło odpowiednie przekładki w mózgu i już wiesz. Znowu zapomniałaś o antykoncepcji.

Nie stresuj się. Po pierwsze dlatego, że nie jesteś w swoim zapominalstwie sama, a po drugie dlatego, że to właśnie stresujący tryb życia sprawia, że o ustalonej porze zapominasz połknąć pigułkę. Zwłaszcza jeśli jesteś dwudziestoparoletnią kobietą, bo właśnie na tej grupie wiekowej przeprowadzono badanie „Millennial and Contraception – Why do we forget?”. 39 proc. uczestniczek przyznało, że w ubiegłym miesiącu przynajmniej raz zdarzyło im się nie zażyć pigułki.

Zmiany, zmiany
W badaniu wzięło udział 4,5 tys. kobiet z dziewięciu krajów, które pytano o to, czy zmiany, jakich doświadczają na co dzień znacząco podnoszą ich poziom stresu. Okazało się, że szybkie tempo życia znacząco przyczynia się do zapominania o zwyczajowych czynnościach. W minionym roku każda z kobiet doświadczyła średnio dwóch istotnych zmian - rozstała się z partnerem, zakochała się, zmieniła pracę itp. W opinii trzech czwartych z nich, takie życiowe “przemeblowanie” było źródłem dużego stresu.
Dr Linda Papadopoulos

Nie jest żadną tajemnicą, że życie po dwudziestce jest stresujące. To czas podejmowania ważnych decyzji i czas istotnych zmian, które często powodują stres. Stres ten może zaburzać proces kodowania i przywoływania wspomnień, co w konsekwencji może mieć negatywny wpływ na zapamiętywanie.”

Makijaż a antykoncepcja
I choć uczestniczki badania przyznały, że w stresującym pędzie zdarza im się pomijać różne inne codzienne czynności, takie jak zmycie makijażu przed snem, to jednak chwila zapomnienia w przypadku antykoncepcji może mieć dużo poważniejsze konsekwencje, niż tylko ślady od podkładu na poduszce.
Dr Tina Peers

Podczas gdy niektóre czynności, o których zapominają młode dojrzałe kobiety, takie jak zapomnienie o zmyciu makijażu przed snem, mają minimalne konsekwencje dla dalszego życia, inne, np. konieczność codziennego zażywania pigułki antykoncepcyjnej, mogą mieć konsekwencje decydujące o kształcie dalszego życia i zmuszające do zmiany wcześniejszych planów. Kobiety powinny porozmawiać ze swoim lekarzem, aby poznać wszystkie dostępne możliwości i móc wybrać tę, która jest dla nich najlepsza i najlepiej dopasowana do ich stylu życia.Jak nie zapomnieć? Zostań fanką Bibera
Jeśli w najbliższym czasie nie planujecie ucieczki z wielkiego miasta i rozpoczęcia kariery pazia na jakimś bieszczadzkim odludziu, pogódźcie się z tym, że stresów w waszym życiu ubywać nie będzie. Jeśli do listy nie chcecie dopisać antykoncepcyjnej wpadki, może warto zastanowić się nad metodą lepiej odpowiadającą waszym potrzebom.


Pomocny w tej kwestii może okazać się ten test. Jego wynik pomoże ustalić, która z metod antykoncepcji jest najlepiej dostosowana do waszego stylu życia. Pamiętajcie jednak, aby wynik ankiety skonsultować z lekarzem ginekologiem. Przed wizytą zajrzyj również na tę stronę, gdzie znajdziesz wiele istotnych informacji na temat planowania rodziny.