O autorze
Jak będzie wyglądało życie trzeciej generacji? Czy stawimy czoła największym wyzwaniom cywilizacyjnym: rosnącej liczbie ludności na świecie, starzeniu się społeczeństw i potrzebie bardziej wydajnego, zrównoważonego korzystania z zasobów naturalnych?

#Życie 3.0 to blog firmy Bayer, w którym mówimy o tym, jak nauka otwiera drogę do lepszego życia.

„Science For A Better Life” - życie może być lepsze.

Polacy i samoleczenie: leki na receptę stosuje samodzielnie ponad połowa z nas

Fot. Bayer
Babcina konfitura z malin, słoiczek miodu ze sprawdzonej pasieki, główka czosnku - to tylko kilka pozycji z listy leków, które z miejsca “przepisze” nam mama lub babcia, kiedy tylko jeden z domowników zdradzi się z kaszlem czy katarem. My, jak pokazują najnowsze badania, z reguły się nie sprzeciwiamy, tylko grzecznie przyjmujemy lekarstwa aplikowane przez domowe lekarki. Mało tego: ich medyczną wiedzę w dziedzinie samoleczenia cenimy nawet wyżej niż tę, uzyskaną za pośrednictwem dr Google.

Jak pokazują wyniki badania opinii społecznej Barometr Bayer 2016 - Odpowiedzialne (samo)leczenie 95 proc z nas od czasu do czasu postanawia samodzielnie zmierzyć się z dolegliwościami zdrowotnymi. Jeśli jednak chodzi o domowe sposoby na poprawę stanu zdrowia najbliższych, większe zainteresowanie w tej kwestii wykazują kobiety - mężów leczy 49,2 proc. żon, podczas gdy w analogicznej sytuacji odnajduje się zaledwie 37,6 proc. mężów. Nie powinno również dziwić, że zamiast lecieć do przychodni, domowymi sposobami chętniej leczą się ludzie młodzi oraz osoby posiadające wyższe wykształcenie.
Jeśli chodzi o zakres specjalizacji domowych lekarzy, najczęściej nie wykracza on poza zwalczanie objawów ogólnie pojętego przeziębienia: z kaszlem i katarem oraz gorączką samodzielnie radzi sobie ponad 68 proc z nas. Pomocy specjalistów ponad połowa z nas nie szuka również w związku z problemami żołądkowymi - wzdęcia, zgagę i biegunkę leczy samodzielnie ponad 58 proc. z nas. Dolegliwości bólowe potrafi uśmierzyć za to 46,5 proc. badanych.
Czym się leczymy? Oprócz wspomnianych na początku nieśmiertelnych syropów z cebuli czy herbat z malinami, które stosuje 85,4 proc badanych, leków dostępnych bez recepty (73,1 proc.) i środków ziołowych (66,1 proc.), aż 64,4 proc. z nas czuje się na tyle kompetentnych, aby bez porady specjalisty, zaordynować sobie… leki na receptę. Analitycy tłumaczą, że trend ten wynika prawdopodobnie z dość powszechnego zwyczaju przechowywania leków receptowych po zakończonej terapii, co może zachęcać do samodzielnego leczenia z ich wykorzystaniem.
Co ciekawe, własną medyczną wiedzę i doświadczenie najbliższych, cenimy w kwestii samoleczenia wyżej niż internetowe źródła informacji:
Bayer
Barometr Bayer - Odpowiedzialne (samo)leczenie

W przypadku pojawienia się dolegliwości, respondenci najczęściej zwracają się po poradę do osób bliskich (rodziny, przyjaciół). Ale to z opiniami profesjonalistów – lekarzy i farmaceutów - liczą się najbardziej i im ufają. Informacji o terapiach poszukują dość intensywnie i konfrontują ze sobą różne źródła – średnio jest to 5 różnych źródeł.

Cieszy fakt, że niezależnie od rodzaju leków, ponad 80 proc. badanych zapewniało, że czyta dołączone do nich ulotki. Większość z nas (77 proc.) jest ponadto przekonana, że leki zażywa wówczas, gdy jest to niezbędne.
  • ZOBACZ TAKŻE:
  • Leki