O autorze
Jak będzie wyglądało życie trzeciej generacji? Czy stawimy czoła największym wyzwaniom cywilizacyjnym: rosnącej liczbie ludności na świecie, starzeniu się społeczeństw i potrzebie bardziej wydajnego, zrównoważonego korzystania z zasobów naturalnych?

#Życie 3.0 to blog firmy Bayer, w którym mówimy o tym, jak nauka otwiera drogę do lepszego życia.

„Science For A Better Life” - życie może być lepsze.

Adopcja to nie jedyny sposób pomocy zwierzakom. Można równie efektywnie, ale mniej zobowiązująco

Fot. Bayer
Obok zwierzaka nie potrafisz przejść obojętnie. Nieważne - “pański” czy bezpański - każdego musisz pogłaskać albo przynajmniej zagadnąć w przelocie: “No kto jest taki piękny? No kto?”. Z kolei słysząc o psiej czy kociej krzywdzie na usta ciśnie ci się ciąg inwektyw. Najchętniej zaadoptowałbyś wszystkie potrzebujące czworonogi świata. Problem w tym, że z przyczyn niezależnych, taka opcja nie wchodzi w grę. Oczywiście nie oznacza to, że nie możesz pomagać im na odległość.

Decyzja o przygarnięciu psa czy kota bywa łatwa i impulsywna. Czasem dużo więcej empatii wymaga uświadomienie sobie, że warunków do trzymania w domu zwierzaka po prostu nie mamy, bo na przykład mieszkamy w ciasnej kawalerce, pracujemy po kilkanaście godzin dziennie czy nieustannie podróżujemy. Nie zmienia to faktu, że na myśl o tysiącach przebywających w schroniskach zwierzakach ogarnia cię złość, smutek i chęć niesienia pomocy - w dowolnej kolejności lub jednocześnie. Jeśli dobrze znasz te uczucia, otwórz przeglądarkę i wpisz adres: www.dlaSchroniska.pl.

dlaSchroniska.pl nie jest kolejną stroną pośredniczącą w zbiórce funduszy pomiędzy schroniskami a darczyńcami. Jej idea sięga znacznie głębiej, bo ma na celu pomoc konkretnym zwierzakom w konkretny sposób. Na stronie znajdziemy więc profile mieszkańców schronisk z całej Polski oraz listę produktów, których każdy z nich w danej chwili najbardziej potrzebuje. Zadaniem darczyńcy jest wybór karmy, zabawki czy innego preparatu chroniącego przed kleszczami oraz uiszczenie za niego opłaty.

Jak podkreślają twórcy dlaSchroniska.pl taki system, oprócz oczywistych korzyści dla zwierzaków, ułatwia również pracę opiekunom. Zdarza się bowiem, że w spontanicznym porywie chęci czynienia dobra ładujemy do bagażnika paletę karm i konserw, a potem wieziemy je do schroniska. Zanim zrobimy to kolejny raz, lepiej kupić konkretną rzecz za pośrednictwem dlaSchroniska.pl. – Doceniamy każde otrzymywane wsparcie, jednak niestety czasem na przykład karmy czy inne produkty, które przywożą nam darczyńcy, po prostu nie są dopasowane do często specyficznych potrzeb naszych czworonożnych podopiecznych. To jednak nic dziwnego, bo przecież skąd mieliby je znać? – mówi Michał Błaszak ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Gaju.


Jeszcze jedną zaletą dlaSchroniska.pl jest to, że kiedy nasza sytuacja życiowa zmieni się na bardziej koto- lub pso-przyjazną, za jej pośrednictwem możemy skontaktować się ze schroniskiem, które pomoże w adopcji wybranego zwierzątka. – Monitorując to, jak internauci korzystają z naszej platformy zauważyliśmy, że wielu z nich nie tylko kupuje za jej pośrednictwem prezenty dla podopiecznych schronisk, ale też szuka czworonogów, które mogliby przygarnąć. Dlatego wprowadziliśmy również wyszukiwarkę, dzięki której można odnaleźć zwierzaka określonego gatunku, wielkości czy płci. W ten sposób osoba myśląca o adopcji może łatwiej znaleźć tego czworonoga, który będzie najlepiej dopasowany do jej trybu życia czy warunków mieszkaniowych. To zwiększa szanse psów i kotów na zyskanie „tego jedynego” opiekuna – mówi Prezes Zarządu Fundacji NaszeZoo.pl, która prowadzi akcję dlaSchroniska.pl.

Jeśli idea dlaSchroniska.pl jest wam bliska, zanotujcie w kalendarzach datę 17 lutego. To Międzynarodowy Dzień Kota - idealny termin, aby uszczęśliwić wybranego mruczka piszczącą myszą lub puszką tuńczyka.