O autorze
Jak będzie wyglądało życie trzeciej generacji? Czy stawimy czoła największym wyzwaniom cywilizacyjnym: rosnącej liczbie ludności na świecie, starzeniu się społeczeństw i potrzebie bardziej wydajnego, zrównoważonego korzystania z zasobów naturalnych?

#Życie 3.0 to blog firmy Bayer, w którym mówimy o tym, jak nauka otwiera drogę do lepszego życia.

„Science For A Better Life” - życie może być lepsze.

Kiedy dowiesz się, ile żywności idzie do kosza, złapiesz się za głowę. Oto sposoby, aby marnować mniej

Marnowanie żywności to większy problem, niż nam się wydaje. Liczby są zatrważające
Marnowanie żywności to większy problem, niż nam się wydaje. Liczby są zatrważające Fot. 123rf.com / nito500
Najbliższe sobotnie popołudnie zarezerwuj sobie na mały eksperyment. Po powrocie z supermarketu, kiedy już wtaszczysz wszystkie siatki ze “spożywką” na cały tydzień do kuchni, każdą z nich rozpakuj. Produkty wyłóż na blat. Zastanów się, czy rzeczywiście kupiłeś wszystko, czego potrzebujesz. Kiedy stwierdzisz, że tym razem udało ci się nie zapomnieć o ani o kapuście na gołąbki, ani o ciecierzycy na hummus, możesz sobie pogratulować przezorności. Następnie, jedną trzecią tego, co kupiłeś, wyrzuć do śmietnika. Ze statystyk wynika, że i tak, koniec końców, tam właśnie wyląduje.

Raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa na temat globalnego marnowania żywności czyta się z podobnym niedowierzaniem, co najlepszą prozę science-fiction. Problem w tym, że dane w myśl których jedna trzecia produkowanej globalnie żywności marnuje się, to nie fikcja, a rzeczywistość.

Równie zastraszających statystyk FAO publikuje więcej. Spośród wszystkich grup produktów spożywczych najbardziej podatne na zmarnowanie są warzywa i owoce: prawie połowa z nich nigdy nie trafi na stół - niezależnie, w jakiej części globu się on znajduje. Jeśli jednak chodzi o to, na którym etapie łańcucha od producenta do konsumenta marnuje się najwięcej produktów, rozbieżności pomiędzy poszczególnymi krajami są spore.

W krajach rozwijających się 40 proc, strat ma miejsce bezpośrednio zakończeniu zbiorów lub w trakcie przygotowania produktu do sprzedaży. W krajach rozwiniętych natomiast ten sam odsetek żywności marnuje się już na sklepowych półkach lub w naszych lodówkach i spiżarniach.


Często zgarniamy więc z półek przypadkowe puszki i kartony, nad których realną przydatnością do spożycia zastanawiamy się dopiero w domu. I choć nie jest to praktyka godna naśladowania, ma jedną “zaletę”: postanowienie o jej zaprzestaniu możemy podjąć sami. Straty, do których dochodzi już na poziomie produkcji ograniczyć jest trudniej, co nie znaczy, że jest to niemożliwe. Naukowcy z Bayer Crop Science podpowiadają kilka metod oszczędzania strat żywności do zastosowania na poszczególnych etapach:

Cyfryzacja rolnictwa

Efektywne stosowanie środków ochrony roślin to dzisiaj konieczność. Uprawy, niezależnie od lokalizacji, zawsze narażone są na “atak” grzybów, bakterii czy wirusów, o czym większość rolników i farmerów doskonale wie. Nie wszyscy jeszcze zdają sobie jednak sprawę, jak bardzo można ograniczyć występowanie poszczególnych chorób i usprawnić diagnostykę stosując np.cyfrowe czujniki czy systemy GPS do kierowania opryskami.

Przechowywanie w chłodnym miejscu

Zalecenie to łatwo wprowadzić w życie, kiedy chodzi o schowanie do lodówki kubeczka jogurtu. W przypadku kilkuset ton zboża - bywa trudniej. A to właśnie stała temperatura utrzymywana we wnętrzu silosów może pomóc realnie ograniczyć straty, chroniąc zbiory przed szkodnikami.

Delikatne podejście

Mycie, sortowanie, obieranie, szatkowanie – wszystkie czynności, które wykonują lub nadzorują ludzie powinny być wykonywane z należytą ostrożnością. Jeśli nie są, może łatwo dojść do skażenia, a w efekcie - zmarnowania sporych partii produktu. FAO zaleca więc, aby kwestii szkoleń pracowniczych nie bagatelizować – nawet jeśli chodzi o podstawowe zadania zlecane na farmach czy zakładach przetwórstwa.

Warunki transportu

Przewóz produktów, to kolejny moment, w którym produkty narażone są na straty. Wystarczy "podróż" w nieprzystosowanej do tego ciężarówce. Brak odpowiednich systemów chłodzenia wystarczy, aby kilkudniowa podróż stała się dla warzyw czy owoców zabójcza.

Bliski termin - duża zniżka

Żywność, której data przydatności do spożycia upłynie, opuszcza sklep nie w siatkach klientów, ale na pakach śmieciarek. Sposób na ograniczenie liczby tego typu transportów jest prosty: znaczne obniżenie ceny produktów, których termin ważności zbliża się do kilku dni. To typowy przykład sytuacji, w której finalnie wszyscy odnoszą sukces: środowisko, sklep i klienci.

Zamrażanie sposobem na marnowanie

Mrozić można nie tylko mięso, warzywa czy owoce. W najzimniejszej komorze lodówki z powodzeniem przechowują się zupy, sosy, wywary czy buliony oraz chleb. Ten ostatni najwygodniej wcześniej pokroić, a z zamrażalnika wyjmować tyle kromek, ile akurat potrzebujemy. Minuta w tosterze i już możemy smarować kanapki masłem.

Źródła:
Fao.org
cropscience.bayer.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie