O autorze
Jak będzie wyglądało życie trzeciej generacji? Czy stawimy czoła największym wyzwaniom cywilizacyjnym: rosnącej liczbie ludności na świecie, starzeniu się społeczeństw i potrzebie bardziej wydajnego, zrównoważonego korzystania z zasobów naturalnych?

#Życie 3.0 to blog firmy Bayer, w którym mówimy o tym, jak nauka otwiera drogę do lepszego życia.

„Science For A Better Life” - życie może być lepsze.

Niektórzy z tego nie wyrastają. Trądzik to zmora wielu dorosłych. Czy można się go pozbyć?

fot. 123rf.com/ Piotr Marcinski
Huśtawki nastroju, wątpliwy gust muzyczny, niefortunne wybory w kwestii garderoby - to przypadłości wieku nastoletniego, z których na szczęście szybko się wyrasta. Do tej grupy nie można niestety zaliczyć jednej z najbardziej dokuczliwych przypadłości okresu dorastania - trądziku.

Krosty, które pojawiają się masowo na skórze dojrzałej od tych młodzieńczych różnią się jednak znacznie. Zupełnie inne podejście należy również zastosować, aby w wieku 30 czy 40 lat pozbyć się trądziku. Stosowanie drogeryjnych toników czy płynów do mycia twarzy raczej niewiele pomoże. Dlaczego? Przyczyna leży w specyfice choroby oraz czynnikach, które ją wywołują.

Trądzik u dorosłych - co to za choroba?
Trądzik pospolity, bo tak dokładnie należy określać tę przypadłość zarówno w wieku młodzieńczym, jak i dorosłym, to przewlekła choroba zapalna skóry. Do jej najpowszechniejszych objawów należą: zaskórniki, grudki, krosty czy guzki, pojawiające się na twarzy. (1-3)

W zależności od wieku, miejsca występowania wyprysków będą się różnić. Nastolatki narzekają na problemy w tzw. strefie T (czoło, nos, policzki). U dorosłych najbardziej podatna na powstawanie niedoskonałości jest strefa U (podbródek, żuchwa, szyja). (1-3)


Skąd się biorą wypryski u dorosłych?
Nastolatek znajdujący się w samym środku burzy hormonalnej nie ma żadnego wpływu na powstawanie trądziku. Natomiast w przypadku dorosłych czynniki powodujące pojawianie się wyprysków są bardziej złożone. Bodźcami uruchamiającymi proces chorobowy mogą być bowiem zarówno zmiany hormonalne, jak i stres, nieodpowiednia dieta czy palenie papierosów. (4-5)

Czekolada i nabiał - główni winowajcy?
Pogląd mówiący o tym, że to właśnie dieta ma spory wpływ na pojawianie się trądzikowych niedoskonałości był sprawdzany wielokrotnie. Niektóre wyniki sugerują, że nabiał oraz produkty o wysokim indeksie glikemicznym (np. napoje z dużą ilością cukru, białe pieczywo) mogą prowadzić do wzmożonego występowania zmian chorobowych. Nikomu jednak nie udało się jednoznacznie udowodnić, że poszczególne grupy żywności powodują trądzik. (6) Z drugiej strony ograniczenie słodyczy i śmieciowego jedzenia na rzecz pełnoziarnistego pieczywa, owoców i warzyw zdecydowanie wyjdzie naszemu organizmowi - i twarzy - na dobre. (7)

Leczenie trądziku u dorosłych
Zmiany w sposobie odżywiania, rzucenie palenia, czy stosowanie technik panowania nad stresem są w walce z trądzikiem pomocne, ale często, niestety, niewystarczające. Jeśli od 18 urodzin minęło już sporo czasu, a wy nadal zmagacie się z wypryskami, najlepszym i właściwie jedynym skutecznym wyjściem jest wizyta u dermatologa.

Lekarz może zalecić dwa rodzaje kuracji: miejscową oraz doustną. W obu tych terapiach stosuje się, między innymi pochodne witaminy A. Substancje te odpowiedzialne są za normalizację procesu złuszczania komórek naskórka, dodatkowo zapobiegając zatykaniu porów oraz powstawaniu kolejnych zmian. (8, 9)

Zdarza się, że dermatolodzy w ramach kuracji antytrądzikowej przepisują antybiotyki. Ich długofalowe stosowanie może sprawić, że bakterie wytworzą oporność na daną substancję aktywną i przestaną na lek reagować. (10) Aby zwiększyć skuteczność antybiotykoterapii równolegle stosuje się także leczenie z wykorzystaniem innych substancji, takich jak wspomniane pochodne witaminy A, czy kwas azelainowy. (11)

Zbawienne działanie kwasu
Kwas azelainowy nie jest substancją tak popularną jak witamina A, ale osoby zmagające się z problemami skórnymi zdecydowanie powinny zapamiętać tę nazwę. Jego skuteczność potwierdzono zarówno w przypadku trądziku młodzieńczego, jak i odmiany dotykającej dorosłych. Produkty, w skład których wchodzi kwas azelainowy, działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwłojotokowo, a także zmniejszają częstotliwość powstawania zaskórników oraz leczą przebarwienia (12) oraz są dostępne w aptekach bez recepty.

Referencje:

Xinchao et al.: A review of the role of sebum in the mechanism of acne pathogenesis, J Cosmet Dermatol. 2017;16:168–173.
Holzmann R, Shakery K. Postadolescent acne in females. Skin Pharmacol Physiol. 2014;27 Suppl 1:3–8 ;
Bhate K, Williams HC. Epidemiology of acne vulgaris. Br J Dermatol. 2013;168:474-485;
Zeichner JA. Evaluating and treating the adult female patient with acne. J Drugs Dermatol. 2013;12:1416–1427
Preneau S, Dreno B. Female acne - a different subtype of teenager acne? J Eur Acad Dermatol Venereol. 2012;26:277– 282.
Ferdowsian HR, Levin S. Does diet really affect acne? Skin Therapy Lett, 2010;15:1-2 P1, abstract
Spencer EH, et al. Diet and acne: a review of the evidence. Int J Dermatol. 2009;48:339-47.
P344, Table 2
Spencer, p344, RH col, 3rd par which states that one study has shown a low GI diet reduced acne risk.
Nast A, et al. European Evidence-based (S3) Guidelines for the Treatment of Acne. JEADV 2012, 26 (Suppl. 1), 1–29 P8, Table 2
Thiboutot D, et al. New insights into the management of acne: An update from the Global Alliance to Improve Outcomes in Acne Group. J Am Acad Dermatol 2009;60:S1-50. PS7, Fig 1
Goodman G. Managing acne vulgaris effectively. Aus Fam Phys. 2006;36:705-708. P705, RH col, 2nd par
Nast A, et al. European Evidence-based (S3) Guidelines for the Treatment of Acne. JEADV 2012, 26 (Suppl. 1), 1–29, P1, RH col, final par
Nast A, et al. European Evidence-based (S3) Guidelines for the Treatment of Acne. JEADV 2012, 26 (Suppl. 1), 1–29 P8, Table 2 , Thiboutot D, et al. New insights into the management of acne: An update from the Global Alliance to Improve Outcomes in Acne Group. J Am Acad Dermatol 2009;60:S1-50. PS7, Fig 1
Reszke R., Szepietowski J., Kwas azaleinowy w lecznictwie dermatologicznym w świetle aktualnego stanu wiedzy, Przegląd Dermatologiczny 2016, 103, 337-343.

L.PL.COM.08.2018.6708
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie