O autorze
Jak będzie wyglądało życie trzeciej generacji? Czy stawimy czoła największym wyzwaniom cywilizacyjnym: rosnącej liczbie ludności na świecie, starzeniu się społeczeństw i potrzebie bardziej wydajnego, zrównoważonego korzystania z zasobów naturalnych?

#Życie 3.0 to blog firmy Bayer, w którym mówimy o tym, jak nauka otwiera drogę do lepszego życia.

„Science For A Better Life” - życie może być lepsze.

Czym różni się grypa od przeziębienia? Zastanów się, zanim powiesz: to oczywiste

Grypa czy przeziębienie? To pytanie zadajemy sobie zdecydowanie za rzadko.
Grypa czy przeziębienie? To pytanie zadajemy sobie zdecydowanie za rzadko. Fot. 123rf.com / Eldar Nurkovic
Zimą słowa grypa i przeziębienie odmieniamy przez wszystkie przypadki. Nic dziwnego - to właśnie w tym okresie jesteśmy najbardziej narażeni na te infekcje. Problem w tym, że często używamy tych pojęć zamiennie, a pytanie, co nas tak naprawdę męczy: przeziębienie czy grypa, zadajemy sobie zdecydowanie za rzadko.

Dlaczego za rzadko? Bo o ile niedoleczenie nieżytu nosa czy gardła, w dłuższej perspektywie, może mieć negatywne konsekwencje, to jednak “przegapienie” znaków ostrzegawczych, jakie daje grypa, jest zdecydowanie bardziej niebezpieczne, ale o tym za chwilę. Na początek - mały test.

Które z podanych poniżej symptomów przyporządkujesz do grypy?
Wysoka gorączka
Bóle mięśniowe
Niedrożność nosa
Ból głowy
Ból gardła
Kichanie
Kaszel

Jeśli pewnym ruchem zakreśliłeś wszystkie odpowiedzi, jesteś… w błędzie. Gorączka i silne bóle mięśniowe W przeziębieniu również się zdarzają, z tym że zamiast wysokiej temperatury pojawi się raczej stan podgorączkowy. Ból mięśni również może wystąpić, ale w przeciwieństwie grypy, jego nasilenie będzie znacznie niższe.

W przypadku kataru jest z kolei odwrotnie: przeziębienie z reguły oznacza, że przez siedem dni nigdzie nie ruszamy się bez baterii chusteczek. Jeśli chodzi o grypę, katar jest zdecydowanie opcjonalny - może się pojawić, ale nie musi.

Ból głowy - to symptom, który grypie towarzyszy bardzo często. Przy przeziębieniu natomiast głowa boli sporadycznie.

Dwa kolejne objawy - ból gardła i kichanie - tak powszechne przy przeziębieniu, grypie z reguły nie towarzyszą.

Nie można zapomnieć również o kaszlu - męczy zarówno przeziębionych, jak i chorych na grypę, z tym że tych drugich raczej “na sucho”.

Warto zwracać uwagę także na ból w klatce piersiowej - ten ucisk, swoisty dla grypy, może mieć poważne konsekwencje i nie wolno go ignorować.

Co rozwija się szybciej - grypa czy przeziębienie?
Teoretycznie, tym, co odróżnia grypę od przeziębienia to szybkość z jaką infekcja atakuje nasz organizm. Pierwsze objawy przeziębienia pojawiają się z reguły na przestrzeni 1-2 dni od momentu zarażenia. W przypadku grypy proces ten może trwać nawet do 7 dni. W praktyce jednak oba rodzaje infekcji rozwijają się w podobnym tempie.
Należy pamiętać, że grypa jest dużo bardziej wyczerpująca dla organizmu - ogólne poczucie zmęczenia, jakie jej towarzyszy, może utrzymywać się nawet do trzech tygodni.
Wpływ grypy na organizm


Oba schorzenia wywołują wirusy, jednak wirus grypy jest zdecydowanie bardziej niebezpieczny.. Rocznie zapada na nią około 330–390 mln ludzi na całym świecie, co stanowi 5–15% populacji. Część chorych przejdzie ją łagodnie: przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia, zwalczy symptomy w warunkach domowych. Grypa może mieć jednak również przebieg ciężki, wymagający hospitalizacji. Właśnie dlatego bagatelizowanie jej symptomów jest tak niebezpieczne: co roku na grypę umiera około miliona ludzi na świecie.

Grupami, których dotyczy największe ryzyko zachorowania na ciężką postać grypy są: osoby starsze (w wieku co najmniej 65 lat), kobiety w ciąży, dzieci do ukończenia 5. roku życia, osoby z przewlekłymi chorobami serca, układu oddechowego (m.in. przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, astmą) czy chore na cukrzycę.

Przeziębienie dotyka znacznie większą liczbę osób, niż grypa - statystyczny dorosły choruje od dwóch do czterech razy w roku, dziecko - dwa, a nawet trzy razy częściej. Gdybyśmy więc chcieli podliczyć wszystkie przypadki zachorowań na przestrzeni 12 miesięcy na świecie, otrzymalibyśmy ogromną liczbę. Pogląd, jakiego rodzaju może być to rząd wielkości, otrzymamy posiłkując się danymi z USA: tamtejsi lekarze rejestrują rocznie 62 miliony zgłoszeń. Łączną liczbę zachorowań w USA ocenia się od 500 milionów do miliarda.

Zwalczanie objawów
Pomimo różnic w przebiegu grypy i przeziębienia, leczenie obu tych chorób odbywa się podobnymi środkami. Poza odpoczynkiem, snem i piciem dużej ilości płynów, lekarz może przepisać leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, np. te, zawierające w swoim składzie paracetamol, ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy. Dodatkowo, w leczeniu objawów zarówno przeziębienia, jak i grypy, można wspomagać się mlekiem z miodem i cytryną. Oprócz ulgi, jaką picie słodkiego napoju przyniesie nam w bólu gardła, jest również szansa, że taka “mikstura” poprawi nam samopoczucie.

Referencje:
1. Mejza F., Przeziębienie, Medycyna Praktyczna, grypa.mp.pl
2. Mrukowicz J., Sawiec P., Dubiel B., Mejza F., Grypa – jak się zarażamy?, Medycyna Praktyczna, grypa.mp.pl
3. National Institute of Allergy and Infectious Diseases, Is it a Cold or the Flu?, 2014;
4. Mrukowicz J., Sawiec P, Dubiel B, Mejza F., Leczenie grypy, Medycyna Praktyczna grypa.mp.pl
5. World Health Organization, Światowa Organizacja Zdrowia zachęca do szczepienia przeciwko grypie
6.Batura-Gabryel H., Brajer B., Grypa, Przewodnik Lekarza, 2007; 8: 74-78.

Approval Number: L.PL.COM.02.2018.6141
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie