O autorze
Jak będzie wyglądało życie trzeciej generacji? Czy stawimy czoła największym wyzwaniom cywilizacyjnym: rosnącej liczbie ludności na świecie, starzeniu się społeczeństw i potrzebie bardziej wydajnego, zrównoważonego korzystania z zasobów naturalnych?

#Życie 3.0 to blog firmy Bayer, w którym mówimy o tym, jak nauka otwiera drogę do lepszego życia.

„Science For A Better Life” - życie może być lepsze.

Te 9 ziół ma niesamowite właściwości. Pamiętaj o nich, biorąc kolejną wielkanocną dokładkę

Zioła pomagają w walce z niestrawności - to żaden sekret. Sekretna jest natomiast lista tych, które działają najskuteczniej
Zioła pomagają w walce z niestrawności - to żaden sekret. Sekretna jest natomiast lista tych, które działają najskuteczniej Fot. 123rf.com / Natallia Khlapushyna
Oczy by jadły - wzdychamy, wpatrując się w zastawiony wszelkimi tłustymi, słonymi i słodkimi dobrami stół wielkanocny. I gdyby na grzecznym podziwianiu lukrowanych mazurków i maślanych baranków się kończyło, życie byłoby zdrowe i lekkie. Jednak jak pokazuje doświadczenie, świąteczny weekend, jak co roku, znów będzie toczył się od jednej dokładki do drugiej tylko po to, aby na finiszu Wielkiego Poniedziałku rozłożyć partycypujących w gastro-rozpuście łakomczuchów na łopatki.

Jedną z najczęstszych dolegliwości, na jakie będziemy się skarżyć leżąc na kanapie i gładząc się po wydętym od świątecznych frykasów brzuchu, jest niestrawność. Objawy tego zaburzenia, które w podręcznikach medycznych funkcjonuje pod nazwą dyspepsja, to nieprzyjemne wzdęcia i uporczywe skurcze brzucha oraz ból mogące występować po posiłku.

Uczucie ciężkości, które również może towarzyszyć niestrawności, być może powinniśmy potraktować jako zasłużoną pokutę. Na nasze szczęście są jednak sposoby, aby ten dyskomfort złagodzić. Z pomocą przychodzą zioła.

Ich zbawienne właściwości potrafili docenić już starożytni Egipcjanie i Chińczycy. Dzisiaj ziołolecznictwo, czyli fitoterapia, jest powszechnie uznawaną w środowisku medycznym metodą leczniczą. Oczywiście pod warunkiem, że stosowane w niej preparaty zostały dokładnie przebadane. Wyznacznikiem tego, czy dany środek spełnia medyczne standardy, jest zgodność ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia.

“Fantastyczną dziewiątkę” ziół, o których warto pamiętać po tym, jak zmusimy nasze żołądki do zbyt wytężonej pracy, przedstawiamy poniżej.

Ubiorek gorzki (Iberis amara)
To ziele o białych kwiatach z wielką mocą: potrafi zmniejszać napięcie i stymulować różne części żołądka i jelit, w zależności od miejsca działania. Ubiorek działa łagodząco w stanach zapalnych oraz pomaga pozbyć się wzdęć i gazów.


Korzeń arcydzięgla (Angelicae radix)
Stosowany w Europie Środkowej od X wieku, korzeń arcydzięgla słynie ze swojego działania rozkurczowego. Reguluje produkcję kwasów żołądkowych oraz działa przeciwskurczowo i przeciwutleniająco.

Kwiat rumianku (Matricariae flos)
Przeciwskurczowe i przeciwzapalne działanie rumianku nie jest żadną tajemnicą. Od wieków jest wykorzystywany do łagodzenia zaburzeń żołądkowych.

Owoc kminku (Carvi fructis)
“Lepiej zapobiegać, niż leczyć” można powtarzać sobie, sypiąc hojną szczyptę kminku do bigosu czy sałatki. Przyprawa ta ma bowiem działanie rozkurczowe, eliminuje gazy, wzdęcia czy lekkie skurcze żołądka. Wykazuje również właściwości przeciwbakteryjne.

Owoc ostropestu plamistego (Cardui mariae fructus)
Swoje właściwości ochronne na komórki ostropest zawdzięcza sylimarynie. To właśnie ta substancja sprawia, że zyskał on sławę jako skuteczny i naturalny środek na schorzenia wątroby. Ponadto, ostropest plamisty działa przeciwzapalnie , reguluje wydzielanie kwasów żołądkowych, oraz łagodzi skurcze.

Liście melisy lekarskiej (Melissae folium)
Liście melisy od wieków były stosowane jako łagodny środek uspokajający i antydepresyjny4. Do jej licznych zalet zaliczyć można działanie przeciwskurczowe. Melisa niweluje gazy i działa kojąco na układ pokarmowy. Zawiera również przeciwutleniacze, które pomagają zwalczać wolne rodniki, znajdujące się w przewodzie pokarmowym.

Liście mięty pieprzowej (Menthae piperitae folium)
Mięta łagodzi skurcze żołądka oraz przynosi ulgę w przypadku mdłości. Pomaga zwalczać gazy i wykazuje działanie lekko znieczulające . Podobnie jak melisa, jest pomocna przy walce z wolnymi rodnikami.

Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium herba)
Ta bardzo popularna w całej Europie roślina pobudza mięśnie układu pokarmowego ułatwia procesy trawienia. Wśród dobroczynnych substancji, jakie znajdziemy w glistniku, znajdują się między innymi , alkaloidy i flawonoidy, które działają przeciwskurczowo i przeciwzapalnie na układ trawienny

Korzeń lukrecji (Liquiritiae radix)
Choć z korzenia lukrecji wytwarza się słodycze o bardzo specyficznym smaku, ich konsumpcja raczej problemów gastrycznych nie złagodzi. Co innego wyciąg z tej rośliny: ma on działanie przeciwwrzodowe i przeciwskurczowe. Lukrecja reguluje również wytwarzanie kwasów żołądkowych i zapobiega powstawaniu wolnych rodników.

Każde z dziewięciu wymienionych wyżej ziół pomaga efektywnie zwalczyć niektóre z nieprzyjemnych skutków przejedzenia czy niestrawności. W sytuacjach bardzo “ciężkostrawnych” można jednak sięgnąć po ich kombinację. W aptekach dostępne są preparaty, w których składzie można znaleźć pełną “fantastyczną dziewiątkę”. Warto zainteresować się nimi jeszcze przed Wielkanocą i uzupełnić zapasy domowej apteczki.

Referencje:

1. Dyspepsia. International Foundation for Functional Gastrointestinal Disorders (IFFGD). Dostęp: 16.08.2017 r. https://www.iffgd.org/upper-gi-disorders/dyspepsia.html?showall=&start=1; Vincenzo Stanghellini, Gastroduodenal Disorders, Gastroenterology. 2016 May;150(6):1380-92.

2. World Health Organization: WHO guidelines for assessing quality of herbal medicines with reference to contaminants and residues 2007.
http://apps.who.int/medicinedocs/documents/s14878e/s14878e.pdf.

3. Herbal monographs as issued by the Commission E of the Federal Institute for Drugs and Medical Devices (Bundesinstitut für Arzneimittel und Medizinprodukte, BfArM); accessible from http://buecher.heilpflanzen-welt.de/BGA-Kommission-E-Monographien/; Wagner H. Multitarget therapy — The future of treatment for more than just function dyspepsia. Phytomedicine 13 (2006) SV 122–130; Vinson B. Development of Iberogast: Clinical evidence for multicomponent herbal mixtures. In: Cooper R, Kronenberg F., editors. Botanical medicine: from bench to bedside. New Rochelle: Mary Ann Liebert 2009; pp. 167-189; Wegener T., Wagner H.— The active components and the pharmacological multi-target principle of STW (Iberogast). Phytomedicine 13 (2006) SV 20–35; Kren et al. Silybin and silymarin – new effects and applications. Biomed. Papers 149(1), 29–41 (2005).

4. R. Nurzyńska-Wierdak, Melisa lekarska (Melissa officinalis L.) – skład chemiczny
i aktywność biologiczna, „Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska Lublin – Polonia”, Vol. XXIII (1) 2013, http://wydawnictwo.up.lublin.pl/annales/Horticultura/2013/streszczenia2013_1/04_R_Nurzynska-Wierdak.pdf.

5. Ottillinger B et al. STW 5 (Iberogast®) – a safe and effective standard in the treatment of functional gastrointestinal disorders. Wien Med Wochenschr 2013; 163: 65-72.

L.PL.MKT.03.2018.6295
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie