O autorze
Jak będzie wyglądało życie trzeciej generacji? Czy stawimy czoła największym wyzwaniom cywilizacyjnym: rosnącej liczbie ludności na świecie, starzeniu się społeczeństw i potrzebie bardziej wydajnego, zrównoważonego korzystania z zasobów naturalnych?

#Życie 3.0 to blog firmy Bayer, w którym mówimy o tym, jak nauka otwiera drogę do lepszego życia.

„Science For A Better Life” - życie może być lepsze.

Znowu zbliża się ten czas. Przeczytaj co zrobić, aby łagodniej przejść przez okres pylenia

Alergie potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Ich objawy można jednak łagodzić
Alergie potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Ich objawy można jednak łagodzić Fot. 123rf.com / kzenon
Zapasy chusteczek higienicznych - są. Ciemne okulary, które ukryją zaczerwienione oczy - kupione. Zapasy kropli i aerozoli - zrobione. Baza leków - zaktualizowana. Ci, którzy słysząc “wiosna” - myślą: “alergia”. Dobrze znają ten dryl. Jest jednak jeszcze kilka rzeczy, o których należy pamiętać, kiedy sezon pylenia rozpocznie się na dobre.

Alergiczny nieżyt nosa i spojówek, pokrzywka kontaktowa czy astma oskrzelowa - to dobrze znane objawy wszystkim alergikom uczulonym na alergeny powietrznopochodne (1). Jak nazwa wskazuje, dostają się one do organizmu drogą wziewną.

W tej kategorii możemy wyróżnić alergeny, które występują wewnątrz pomieszczeń, takie jak roztocze kurzu domowego czy alergeny zwierząt domowych. Osoby nadwrażliwe na tego typu substancje zmagają się z nią przez cały rok. Co innego alergicy zmagający się z uczuleniem na pyłki roślin, unoszące się w powietrzu. Walka z alergenami takimi jak pyłki drzew czy traw i bylin odbywa się sezonowo (1).

Jedną z cech alergii sezonowych jest to, że ogranicza się ona do czasu ekspozycji na uczulające alergeny (1). Alergicy mogą wykorzystywać tę zależność na swoją korzyść w następujący sposób (2):

1. Wychodząc z domu zakładaj okulary - modny dodatek sprawi, że do oczu trafi mniejsza ilość alergenów.

2. Korzystaj z informacji dla alergików. Jeśli to możliwe, w dniach o wysokim stężeniu pyłku, spędzaj czas w pomieszczeniach zamkniętych. Spacer najlepiej zaplanuj po obfitym lub długotrwałym deszczu, gdy powietrze jest wolne od pyłku roślin.

2. Kosząc trawnik upewnij się, że obecne na nim rośliny nie wytworzyły jeszcze kwiatostanów.

3. Jeśli tak właśnie się stało, poproś innego członka rodziny o wykonanie tej czynności.

4. Po powrocie do domu weź kąpiel i zmień ubranie, aby pozbyć się osadzonych na włosach i odzieży ziaren pyłku.

5. Wracając ze spaceru koniecznie zmień ubranie i wskocz pod szybki prysznic, koniecznie spłukując przy tym włosy.

6. W szczycie pylenia staraj się jak najrzadziej otwierać okna - zarówno w domu, jak i podczas jazdy samochodem.

Całkowite “odcięcie się” od pyłków jest niemożliwe, zwłaszcza, gdy pylenie jest najbardziej nasilone. Dlatego, w szczycie sezonu, naczelną zasadą, o której musimy pamiętać jest zaopatrzenie swojej apteczki w odpowiedni lek przeciwhistaminowy. Może to być lek II generacji, zawierający w swoim składzie np. loratadynę lub feksofenadynę, który złagodzi objawy choroby, bez powodowania uczucia senności. Najlepiej żeby działał 24 godziny i na wiele objawów. Wtedy cały dzień będzie wolny od alergii, a alergik nie uzależni swojego dnia od przyjęcia leku (3, 4).

Mimo wszystko jednak, do minimalizowania objawów alergii sezonowych warto podchodzić strategicznie. Samopoczucie osoby uczulonej w okresie pylenia jest ściśle związane ze stężeniem alergenów w powietrzu, dlatego planowanie wyjazdów i spacerów warto rozpoczynać od sprawdzenia kalendarza pylenia oraz prognozy pogody.


Takie działanie może wydawać się wymagające logistycznie, ale jest sposób, aby je ułatwić. Codzienne wahania stężenia alergenów najłatwiej śledzić na ekranie smartfona za pośrednictwem aplikacji mobilnej, takiej jak „Claritine Allergy Prognoza Pylenia”.

Stworzenie profilu w aplikacji pozwala wybrać konkretne alergeny i śledzić intensywność ich pylenia na bieżąco, w różnych regionach Polski, jak również prognozy na nadchodzące dni. Aplikacja, za pomocą lokalizacji GPS, automatycznie dostosowywuje aktualne dane do miejsca, w którym się znajdujemy. Możemy również ustawić alert, który wyświetli się na ekranie, kiedy tylko stężenie danego pyłku osiągnie wysoki poziom.

Za pośrednictwem aplikacji mobilnej „Claritine Allergy Prognoza Pylenia” sprawdzimy również pogodę, zyskamy dostęp do bazy wiedzy na temat popularnych alergenów powietrznopochodnych oraz alergenów reagujących krzyżowo. Przede wszystkim jednak znacznie ułatwimy sobie codzienne funkcjonowanie w okresach najintensywniejszego pylenia, w różnych regionach Polski.

Referencje:

1. Anna Zawadzka-Krajewska, Alergologia [w]: Roma Rokicka-Milewska (red.), Leksykon Chorób Wieku Dziecięcego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2001, https://emp0pwn0cdn0blob0kipzwl0prod.static-osdw.pl/kipzwladdons/23dff4f1/fragmenty_tekstu_229130100.pdf (14.03.2018).

2. Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Porady dla alergików, http://alergia.pta.med.pl/porady-dla-alergikow/ (15.03.2018).; Australian Society of Clinical Immunology and Allergy, Allergen minimalisation. Information for patients, consumers and carers, https://www.allergy.org.au/images/pcc/ASCIA_PCC_Allergen_minimisation_2016.pdf;

3. Ozga Michalski Edward, Bezpieczeństwo leków antyhistaminowych, http://laboratoria.net/pdf/?get=L2hvbWUvX2l0ZW0sMTU0MDIscmlkLCxwcmludCwxLHBkZiwxLmh0bWw= ; Kiss Bogumił, Porównanie leków przeciwhistaminowych I i II generacji w praktyce pediatrycznej, Praktyka Lekarska Zeszyty Specjalistyczne, nr 74 (11/2012).

4. Kuna P et al. Miejsce i kryteria wyboru leków przeciwhistaminowych w leczeniu alergii. Stanowisko ekspertów. Adv Dermatol Allergol 2016; XXXIII (6): 397–410

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Claritine Allergy, Loratadinum, 10 mg, tabletki. 1 tabletka zawiera 10 mg Loratadinum (loratadyny). Substancja pomocnicza o znanym działaniu: laktoza jednowodna. Wskazania: objawowe leczenie alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i przewlekłej pokrzywki idiopatycznej. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na loratadynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1 ChPL. Nie stosować w okresie ciąży. Podmiot odpowiedzialny: Bayer Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 158, 02-326 Warszawa, tel. (22) 5723500, fax (22) 5723555, www.bayer.com.pl V2/14.10.2015/MK

Claritine Allergy, Loratadinum, 1 mg/ml, syrop. Jeden ml syropu zawiera 1 mg Loratadinum (loratadyny). Substancja pomocnicza o znanym działaniu: 1 ml syropu zawiera 0,6 g sacharozy Wskazania: objawowe leczenie alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i przewlekłej pokrzywki idiopatycznej. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na loratadynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1 ChPL. Nie stosować w okresie ciąży. Podmiot odpowiedzialny: Bayer Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 158, 02-326 Warszawa, tel. (22) 5723500, fax (22) 5723555, www.bayer.com.pl V2/14.10.2015/MK

L.PL.MKT.05.2018.6466
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...