O autorze
Jak będzie wyglądało życie trzeciej generacji? Czy stawimy czoła największym wyzwaniom cywilizacyjnym: rosnącej liczbie ludności na świecie, starzeniu się społeczeństw i potrzebie bardziej wydajnego, zrównoważonego korzystania z zasobów naturalnych?

#Życie 3.0 to blog firmy Bayer, w którym mówimy o tym, jak nauka otwiera drogę do lepszego życia.

„Science For A Better Life” - życie może być lepsze.

Dlaczego noworodki tak pięknie pachną? 5 rzeczy, których jeszcze nie wiesz o skórze dziecka

Nie bez powodu zapach skóry noworodka trudno zapomnieć: gra on wielką rolę w wytworzeniu się więzi pomiędzy matką a dzieckiem
Nie bez powodu zapach skóry noworodka trudno zapomnieć: gra on wielką rolę w wytworzeniu się więzi pomiędzy matką a dzieckiem Fot. Unsplash.com / Alex Pasarelu
Większość mam opisuje go jako najpiękniejszy na świecie, ale zapach skóry noworodka rzeczywiście trudno zapomnieć. Nawet nie-rodzic wchodząc do pokoju, w którym stoi łóżeczko z maluchem, od razu pozna ten charakterystyczny pudrowo-oliwkowy zapach. To, skąd się bierze i jaką funkcję spełnia jest tylko jedną z wielu tajemnic, jakie kryje skóra dziecka.

1. Zapach skóry dziecka pomaga wyzwolić “matczyną miłość”

Naukowcy podejrzewają, że charakterystyczna aura ciepłego, słodkiego zapachu otaczająca noworodka pełni bardzo ważną funkcję, a mianowicie wyzwala w nas matczyne lub ojcowskie uczucia. Nie bez przyczyny trudno znaleźć osobę, która wąchając główkę niemowlęcia uznałaby, że czuje coś nieprzyjemnego. Naukowcy podejrzewają, że to właśnie w ten sposób matka natura zadbała, aby dzieci od pierwszych momentów życia łączyła z rodzicami silna więź, potęgowana właśnie przez zapach. (1)

2. Skóra to największy organ człowieka

To zdanie jest prawdziwe, niezależnie od tego czy mamy 60 czy 160 cm wzrostu. Skóra ma za zadanie chronić nas przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak na przykład promieniowanie UV. W skórze znajdują się ponadto zakończenia nerwowe. To właśnie dzięki nim odbieramy całą masę informacji o świecie, jaki nas otacza: czujemy zimno, gorąco, ból, ale również kojący, matczyny dotyk. (2)

3. Noworodka nie trzeba kąpać codziennie

Tak wynika z zaleceń Brytyjskiego Towarzystwa Położnych. Tak naprawdę decyzja o tym, jak często oraz jak długo kąpać malucha zależy od rodziców. Z doświadczenia położnych wynika jednak, że wieczorny rytuał, związany z obmywaniem i masowaniem skóry noworodka działa uspokajająco i wpływa na jakość nocnego snu. (3)

4. Mycie pupy jest konieczne po każdej zmianie pieluszki

W przeciwieństwie do kąpania “całego” noworodka, przestrzeganie surowych zasad higieny podczas zmiany pieluszki jest niezbędne. Długotrwały kontakt z kałem i moczem drażni skórę i w efekcie może prowadzić do naruszenia ochronnej bariery naskórkowej. Równie istotne co częsta zmiana pieluszki jest stosowanie delikatnych środków myjących lub wilgotnych chusteczek o naturalnym pH. Zwykłe mydło może okazać się zbyt inwazyjne dla delikatnej skóry niemowlaka i zaburzyć funkcję ochronną znajdujących się w niej lipidów. (4)

5. Wybór odpowiedniej maści pod pieluszkę pozwala uniknąć odparzeń

Kiedyś młode mamy zastanawiały się, jak pozbyć się odparzeń pieluszkowych oraz czy nakładanie preparatów przy każdej zmianie pieluszki uchroni maluszka od problemów z odparzeniami. Dzisiaj wiemy, że profilaktyczne stosowanie odpowiedniej maści (oczywiście w połączeniu z przestrzeganiem odpowiednich zasad “pieluszkowej” higieny) pozwala ten problem w dużej mierze zniwelować. Najważniejszą funkcją, jaką ma pełnić preparat ochronny, jest oddzielenie skóry od kału i moczu oraz zmniejszanie tarcia skóry o pieluszkę.

Jeśli chodzi o samą maść, należy przede wszystkim upewnić się, że bezpieczeństwo jej stosowania u dzieci zostało potwierdzone klinicznie. W przypadku działań profilaktycznych warto zwrócić uwagę na skład. Preparaty zawierające tlenek cynku mogą zaburzać naturalną mikroflorę skóry. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na konsystencję: musi być na tyle łagodna, aby nakładanie preparatu nie podrażniało dodatkowo skóry. (4)

Referencje:
1. Maternal status regulates cortical responses to the body odor of newborns (https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2013.00597/full )

2. Richardson M. Understanding the structure and function of the skin. Nurs Times 2003; 99 (31): 46–48.

3. Jak kąpać niemowlę? Autorka rozdziału: mgr Ewa Kamińska https://www.bepanthen.pl/pl/wszystko-o-skorze/opieka-nad-dzieckiem/jak-kapac-niemowle/

4. Blume-Peytavi et al.: Recommendations from a European Roundtable Meeting on Best Practice Healthy Infant Skin Care; Pediatric Dermatology 2016 Vol. 33 No. 3 311-321

L.PL.COM.06.2018.6605
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie